Forum Ochrona Środowiska UP WROCŁAW Strona Główna Ochrona Środowiska UP WROCŁAW
Forum od studentów dla studentów kierunku Ochrona Środowiska
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy    GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

[gleby] Problemy ochrony środowiska regionów górniczych
Idź do strony 1, 2  Następny
 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ochrona Środowiska UP WROCŁAW Strona Główna -> Semestr X - letni
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
TommyJ
Administrator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 313
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 23 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: grupa 2

PostWysłany: Wto 15:45, 16 Lut 2010    Temat postu: [gleby] Problemy ochrony środowiska regionów górniczych

Tu znajdziecie informacje na temat tego przedmiotu

Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez TommyJ dnia Wto 15:54, 16 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Wto 21:31, 16 Lut 2010    Temat postu:

Prowadzący: wykłady: dr hab. Anna Karczewska
Prowadzący ćwiczenia: dr hab. Anna Karczewska, dr Katarzyna Szopka, dr Paweł Jezierski

Forma i warunki zaliczenia przedmiotu: Zaliczenie ćwiczeń na podstawie sprawozdań. Zaliczenie wykładów na podstawie 1 lub 2 kolokwiów realizowanych w formie pisemnej w terminach uzgodnionych na początku semestru

Treści programowe:
Wykłady:
1. Istota ochrony środowiska na terenach górniczych. Prawo górnicze, rodzaje kopalin, plan zagospodarowania złoża i plan ruchu zakładu górniczego.
2. Oddziaływanie eksploatacji odkrywkowej na środowisko. Uwarunkowania eksploatacji, maszyny górnicze, hałas, lej depresyjny, pylenie, odpady górnicze.
3. Oddziaływanie eksploatacji podziemnej na środowisko – cz. 1. Uwarunkowania eksploatacji, budowa kopalń, maszyny górnicze, hałas, wody kopalniane i ich zasolenie, możliwość wtłaczania wód słonych do górotworu, problem leja depresyjnego, mrożenie szybów.
4. Oddziaływanie eksploatacji podziemnej na środowisko – cz. 2. Problemy związane z mechaniką górotworu, tąpnięcia, zagrożenie wybuchem. Promieniotwórczość w kopalniach, zagrożenie radiacyjne w górnictwie podziemnym.
5. Oddziaływanie eksploatacji podziemnej na środowisko – cz. 3. Deformacje terenu i niszczenie infrastruktury, zawodnienia, odpady górnicze i przeróbcze.
6. Prawne aspekty ochrony środowiska na terenach górniczych. Zagadnienia ochrony środowiska. w dokumentowaniu złóż.
7. Odkrywkowa eksploatacja węgla brunatnego w Polsce i aktualne problemy górnictwa węgla brunatnego.
8. Podziemna eksploatacja węgla kamiennego w Polsce i aktualne problemy górnictwa węgla kamiennego.
9. Eksploatacja surowców skalnych. Kamieniołomy. Wpływ eksploatacji surowców skalnych na środowisko.
10. Problemy ochrony środowiska na dawnych terenach górniczych. Najważniejsze obiekty i obszary historycznej eksploatacji rud metali w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem Sudetów.
11. Zwały i nieużytki przemysłu cynkowo-ołowianego.
12. Problemy związane z likwidacją kopalń odkrywkowych i podziemnych.
13. Podziemne składowanie odpadów.
14. Rekultywacja i zagospodarowanie terenów górniczych oraz zwałów odpadów górniczych.
15. Zagospodarowanie kopalń i terenów górniczych dla celów turystyki i rekreacji. Muzea i skanseny przemysłu górniczego w Polsce i na świecie.

Ćwiczenia.
(Wymienione niżej treści są realizowane w ramach 2- lub 3-dnowych wyjazdów terenowych)
1. Uwarunkowania geologiczne eksploatacji węgla kamiennego w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, na przykładzie kopalń Sosnica i Makoszowy.
2. Oddziaływanie eksploatacji węgla kamiennego na środowisko przyrodnicze: deformacje terenu, szkody górnicze, zaburzenia warunków hydrologicznych i układu sieci hydrograficznej, szkody górnicze, tworzenie hałd odpadów, odprowadzanie zasolonych wód kopalnianych, odsalanie wód dołowych.
3. Problemy rekultywacji hałd odpadów górnictwa węgla kamiennego. Metody rekultywacji technicznej i biologicznej zwałów przyzakładowych i centralnych. Odtwarzanie roślinności zielnej metodą hydroobsiewu, zalesianie łanowe, bruzdowe i inne. Czynniki warunkujące udatność nasadzeń.
4. Wykorzystanie odpadów górniczych do rekultywacji terenów zdegradowanych i budowy obwałowań cieków wodnych – aspekty techniczne, ekologiczne i ekonomiczne.
5. Uwarunkowania geologiczne eksploatacji rud cynku i ołowiu na Górnym Śląsku. Oddziaływanie górnictwa cynku i ołowiu na środowisko (warpie, zwały górnicze i przeróbcze).
6. Oddziaływanie hut metali nieżelaznych na środowisko. Przedsięwzięcia huty cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim służące ochronie środowiska - zrealizowane w ostatnich 20 latach. Pozwolenia zintegrowane i certyfikaty ISO 140001
7. Racjonalne wykorzystanie odpadów na przykładzie odpadów hutniczych huty cynku i ołowiu.
8. Turystyczne zagospodarowanie nieczynnych kopalń górnictwa srebra, cynku i ołowiu – na przykładzie Historycznej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
9. Uwarunkowania geologiczne eksploatacji węgla brunatnego w KWB Turow. Oddziaływanie kopalni na środowisko
10. Problemy rekultywacji zwałowisk górnictwa węgla brunatnego. Metody rekultywacji technicznej i biologicznej zwałów zewnętrznych i wewnętrznych. Rekultywacja biologiczna i zagospodarowanie leśne zwałów. Realizacja nasadzeń. Czynniki warunkujące udatność nasadzeń.
11. Oddziaływanie elektrowni Turów na środowisko. Wykorzystanie popiołów elektrowni Turów do rekultywacji zwalów górniczych – aspekty techniczne, ekologiczne i ekonomiczne.
12. Uwarunkowania geologiczne i problemy ochrony środowiska w zakładach eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie kamieniołomów dolomitu w rejonie Tarnowskich Gór lub kamieniołomów bazaltu (w Lubaniu albo w Wilkowie k/Złotoryi).
13. Geologiczne, prawne i organizacyjne aspekty zagospodarowanie wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych w kierunku specjalnym - jako składowisk odpadów – na przykładzie kamieniołomów bazaltu w Lubaniu.
14. Turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie obiektu „Słoneczna Dolina” - w rejonie Tarnowskich Gór
15. Ekologiczne zagospodarowanie wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie rezerwatu Wilcza Góra – w Wilkowie k/Złotoryi.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Sob 20:28, 27 Lut 2010    Temat postu:

Panie Arku,
mili Państwo!
Z tego, co ustaliliśmy w dziekanacie wynika, ze na specjalizacji są 54 osoby. Pani Adrianna nie pojedzie w teren w kwietniu. Nie ma powodu, aby dzielić grupę na 2 części. Zdecydowanie proponujemy 1 wspólny wyjazd. Do Państwa należy decyzja, którą opcję wybierzecie.
Dołączam program ćwiczeń - podany nie w formie "planu wycieczki", tylko - realizowanych zagadnień
Bardzo proszę o dokonanie wyboru.
Pozdrawiam
AK


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Sob 20:29, 27 Lut 2010    Temat postu:

Problemy ochrony środowiska w rejonach górniczych
PROBLEMATYKA ĆWICZEŃ
(Wymienione niżej treści są realizowane w ramach 2-dnowych wyjazdów terenowych)
Grupa 1 . Górny Śląsk
1. Uwarunkowania geologiczne eksploatacji węgla kamiennego w Górnośląskim Zagłębiu Węglowym, na przykładzie kopalń Sośnica i Makoszowy.
2. Oddziaływanie eksploatacji węgla kamiennego na środowisko przyrodnicze: deformacje terenu, szkody górnicze, zaburzenia warunków hydrologicznych i układu sieci hydrograficznej, tworzenie hałd odpadów, odprowadzanie zasolonych wód kopalnianych, odsalanie wód dołowych.
3. Problemy rekultywacji hałd odpadów górnictwa węgla kamiennego. Metody rekultywacji technicznej i biologicznej zwałów przyzakładowych i centralnych. Czynniki warunkujące udatność nasadzeń.
4. Wykorzystanie odpadów górniczych do rekultywacji terenów zdegradowanych i budowy obwałowań cieków wodnych – aspekty techniczne, ekologiczne i ekonomiczne.
5. Uwarunkowania geologiczne eksploatacji rud cynku i ołowiu na Górnym Śląsku. Oddziaływanie górnictwa cynku i ołowiu na środowisko (warpie, zwały górnicze i przeróbcze). *
6. Oddziaływanie hut metali nieżelaznych na środowisko. Przedsięwzięcia huty cynku i ołowiu w Miasteczku Śląskim służące ochronie środowiska - zrealizowane w ostatnich 20 latach. Pozwolenia zintegrowane i certyfikaty ISO *
7. Zagospodarowanie składowisk odpadów huty cynku i ołowiu w Miasteczku Śl. Racjonalne wykorzystanie odpadów hutniczych. *

8. Turystyczne zagospodarowanie nieczynnych kopalń górnictwa srebra, cynku i ołowiu – na przykładzie Historycznej Kopalni Srebra w Tarnowskich Górach.
9. Turystyczne i rekreacyjne zagospodarowanie wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie obiektu „Słoneczna Dolina” - w rejonie Tarnowskich Gór
10. Elementy ekologicznego zagospodarowania wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie kamieniołomu wapienia „Górażdże”.
* tematy zaznaczone gwiazdką będą realizowane w zależności od uzyskania zgody na wizytę w hucie
Grupa 2 . Dolny Śląsk
1. Uwarunkowania geologiczne eksploatacji węgla brunatnego w KWB Turów. Budowa złoża. Plan ruchu kopalni. Oddziaływanie kopalni na środowisko. Osuwiska. Problemy hydrologiczne.
2. Problemy rekultywacji zwałowisk górnictwa węgla brunatnego. Metody rekultywacji technicznej i biologicznej zwałów zewnętrznych i wewnętrznych. Rekultywacja biologiczna i zagospodarowanie leśne zwałów. Realizacja nasadzeń. Czynniki warunkujące udatność nasadzeń.
3. Oddziaływanie elektrowni Turów na środowisko. Wykorzystanie popiołów elektrowni Turów do rekultywacji zwałów górniczych – aspekty techniczne, ekologiczne i ekonomiczne.
4. Uwarunkowania geologiczne i problemy ochrony środowiska w zakładach eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie kamieniołomów bazaltu (w Lubaniu Śl. albo w Wilkowie k/Złotoryi).
5. Geologiczne, prawne i organizacyjne aspekty zagospodarowanie wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych w kierunku specjalnym - jako składowisk odpadów – na przykładzie kamieniołomów bazaltu w Lubaniu.
6. Ekologiczne zagospodarowanie wyrobisk po eksploatacji surowców skalnych - na przykładzie rezerwatu Wilcza Góra – w Wilkowie k/Złotoryi.
7. Problemy ochrony środowiska wynikające z dawnej eksploatacji miedzi w „Starym Zagłębiu” w rejonie Bolesławca. Problemy rekultywacji składowiska odpadów poflotacyjnych „Wartowice”. Problemy hydrologiczne spowodowane zalaniem kopalń po zakończonej eksploatacji


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dudi dnia Sob 20:30, 27 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
glinbar




Dołączył: 21 Mar 2007
Posty: 51
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wykroty

PostWysłany: Nie 23:54, 28 Lut 2010    Temat postu:

Ja zdecydowanie obstawałbym za wersją wyjazdu na Górny Śląsk. Będzie to nasz taki ostatni wyjazd we wspólnym gronie na parę dni i możliwość pogodzenia nauki Wink z dobrą imprezkąVery Happy A wydaje mi się że w przypadku wyboru wersji Dolny Śląsk będziemy codziennie dojeżdżać na wybrane miejsca.
Proszę o poparcie:)


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez glinbar dnia Nie 23:54, 28 Lut 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Chris
Moderator



Dołączył: 07 Mar 2007
Posty: 116
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Wrocław
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Pon 1:18, 01 Mar 2010    Temat postu:

Popieram Wink Górny Śląsk jest dobrą opcją Wink

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pon 18:54, 08 Mar 2010    Temat postu:

Kopernik wel Karczoch podał nowe informacje, starała się nawet być zabawna (ale jej nie wyszło).
Wyjazd na Górny Śląsk 20-21.04.10 (to jest wtorek-środa) Exclamation Exclamation Dwa nasze wykłady będą podwójne(3h), oto terminy:
15.03 wykład o 10.30-12.00 i od 13.45-14.45
12.04 wykład o 10.30-12.00 i od 13.45-14.45
W inne dni wykłady będą trwać 60 minut tak abyśmy zdążyli przerobić materiał przed zaliczeniem. Tak więc wykłady będą zaczynać się od 13.45-14.45 .
Zaliczenie odbędzie się 26.04.10 Exclamation
Na razie nie wiadomo nic więcej na temat wyjazdu.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
PORA




Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Pon 22:49, 08 Mar 2010    Temat postu:

to są już ostateczne terminy? nie dało by rady przenieść o tydzień?

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Wto 18:37, 09 Mar 2010    Temat postu:

Ostateczne, bo w następnym tygodniu one wyjeżdżają na jakieś spotkania itp.

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
PORA




Dołączył: 31 Sie 2007
Posty: 17
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 1 raz
Ostrzeżeń: 0/3

PostWysłany: Wto 20:40, 09 Mar 2010    Temat postu:

a o tydzień wcześniej? plissssss

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pon 16:29, 29 Mar 2010    Temat postu:

Harmonogram zajęć:
12.04 wykład o 10.30-12.00 i od 13.45-14.45
19.04 wykład od 13.45 (czekamy na niego 2h po wykł.dr Szopki)
26.04 Zaliczenie
20-21.04 wyjazd terenowy


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pon 16:48, 29 Mar 2010    Temat postu:

Opiekunowie: prof Karczewska, dr Szopka i dr Jezierski
Wstępne ustalenia co do wyjazdu:
Autokar na 56 miejsc Neoplan lub mniejszy autobus (wówczas kilka osób 1 autem).
W razie problemów z miejscami w autokarze dr Jezierski nie jedzie!

Nocleg w hoteliku robotniczym w Miasteczku Śląskim, cena noclegu ok.24-25zł, pokoje 4os., brak czajników. Słabe zaplecze, nie ma stołów w pokojach-są za to biurka. Obiady zjemy w kopalni, cena 13-14zł (osoby będące Vegami proszę o skontaktowanie się ze mną lub Asią Olearczyk jak najszybciej). Możliwość zorganizowania śniadań w miejscu noclegu (śniadanie z pobliskiego baru/restauracji) lub udanie się do niego w celu spożycia posiłku (oddalony 200m od naszego hotelu), istnieje alternatywa -> wszyscy robimy sobie śniadania we własnym zakresie. Koszt śniadania 10zł .
Ognisko z kiełbaskami, pieczywem i keczupem/musztardą 6zł.

Proszę jak najszybciej dać mi znać co ze śniadaniem, bo do wtorku musimy dać znać co i jak.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dudi dnia Pon 17:05, 29 Mar 2010, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Pon 16:38, 12 Kwi 2010    Temat postu:

Wyjazd we wtorek rano o 7.00 z placu Grunwaldzkiego (ulica zostanie podana w pon.na wykładzie). Planowany powrót: środa godzina 17.00/18.00. Koszt wyjazdu 100zł(autokar,obiad,ognisko,nocleg i wejściówki), dodatkowo zostaną w ten koszt wliczone upominki dla oprowadzających(4os.) + bukiet dla jednej z Pań.
Pieniądze zbieram w poniedziałek(19.04.10) w godzinach 8.00-14:45.
Przypominam iż wyjazd jest obowiązkowy, gdyby jednak ktoś z przyczyn losowych nie mógł jechać, pojedzie tam sam wraz z programem zajęć. Będzie musiał napisać sprawozdanie i uzyskać potwierdzenia obecności.
Zaliczeniem wyjazdu będzie 5 pytań które padną na naszym zaliczeniu/egzaminie z tego przedmiotu.

Uwaga w autokarze jest miejsc 47-48, a nas jedzie ponad 50os. W związku z tym będziemy jechać: autokarem i 1 samochodem (5osób). Pilnie poszukiwany jest kierowca auta wraz z pojazdem, gdyby takowy się nie znalazł 4os.pojadą samochodem prywatnym z dr.Szopką lub prof Karczewską. Te 4osoby wybierze sobie Pani prof. Chcieli byśmy przypomnieć iż na jednym z wykładów zadeklarowało się kilku kierowców, gdy przyszło do czego to nie ma ani jednego. Co oczywiście bardzo się nie spodobało prof Karczewskiej. Kierowca musi dać mi lub Asi jak najszybciej znać. Inaczej czeka kogoś podróż z prowadzącym w samochodzie. Gdybyśmy zdecydowali się na 2 autokary koszt wzrośnie dwukrotnie.

Prowadzący: dr Jezierski, prof Karczewska i dr Szopka

P.S Śpiwory nie są potrzebne Smile
Obiad jest tylko we wtorek. Zapomniałem, koszty eksploatacji samochodu zostały by zwrócone.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dudi dnia Pon 16:40, 12 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
donpedro




Dołączył: 07 Maj 2007
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: ze wsi (szustha groopha)

PostWysłany: Śro 10:40, 14 Kwi 2010    Temat postu:

Jeśli nie będzie innej możliwości ja mogę jechać swoim autem. GG 4087221

Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Dudi




Dołączył: 07 Sty 2008
Posty: 202
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 38 razy
Ostrzeżeń: 1/3

PostWysłany: Śro 13:32, 14 Kwi 2010    Temat postu:

Karczoch na wieść o braku auta (które na szczęście się znalazło):
Szanowni Państwo,
Po konsultacji z prowadzącymi ćwiczenia: dr Szopką i dr. Jezierskim zdecydowaliśmy, że Jeśli do jutra rana (godz. 10.30) nie znajdziecie Państwo mozliwości zorganizowania samochodu - będziemy musieli zamówić dodatkowego busa (kosz ok. 2000-2200 zł), co zwiększy całkowity koszt wyjazdu o około 35-40 zł na 1 osobę.
Dla porównania nformuję też, że koszt wyjazdu samochodu osobowego (czyli "kasa" do zwrotu kierowcy) - uwględniony w rozliczeniu w łącznym koszcie wyjazdu, obliczony zgodnie z ryczałtem według urzędowych stawek (0,83 zł/km) wyniósłby ok. 400 zł.
Proszę raz jeszcze rozważyć te alternatywy.
Będę czekać na informacje do jutra rana
Pozdrawiam
AK


Ze wstępnych szacunków, nie wydaje nam się abyśmy zmieścili się w kwocie 100zł (autokar:50zł, wejsciowka13,obiad14,ognisko6, nocleg 25 + prezenty dla 4 os.+bukiet dla 1 pani co dam nam łącznie kwotę ok100zł na te upominki dla 4os). Jednak chyba będziemy musieli zebrać po 110zł. Oczywiście gdyby brakowało lub też zostanie reszta to ją wam zwrócimy. Raczej szykujcie się na dopłaty!!!


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Dudi dnia Śro 13:33, 14 Kwi 2010, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Ochrona Środowiska UP WROCŁAW Strona Główna -> Semestr X - letni Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin